Přečetl jsem si knihu Američana Roberta Schnakenberga nazvanou Tajné životy slavných spisovatelů. Už dlouho jsem nikde nenapočítal tolik nesmyslů a omylů. Literární záležitosti na tuto stránku nepatří, avšak jedna z těch chyb se týká gastronomie. V kapitole o Ernestu Hemingwayovi píše pan Schnakenberg, že v kalifornském Harry´s Baru v Century City (který je prý přesnou kopií Hemingwayovy „oblíbené italské putyky“) se koná každoročně soutěž spisovatelových imitátorů. Hlavní cenou je výlet pro dva do Florencie, kde prý stojí originální Harry´s Bar. Že taková soutěž existuje, to je docela možné. Vím však naprosto jistě, že Hemingwayova „oblíbená italská putyka“ Harry´s Bar nesídlí ve Florencii, nýbrž v Benátkách. A rozhodně to není putyka. Je to velmi noblesní restaurace, v níž se narodily recepty na Carpaccio a Bellini. Já jsem tam na rozdíl od pana Schnakenberga byl a jedl, dokonce několikrát. Nejraději si tam dávám Ossobuco nebo Trippa alla parmigiana. A Hemingway tam byl kdysi nejen váženým štamgastem, ale také blízkým přítelem majitele, psal o tom mimo jiné i v románu Přes řeku a do lesů.
Podíval jsem se na internet, odkud tu mylnou informaci pan Schnakenberg vzal. A zjistil jsem, že velevážený list Los Angeles Times otiskl dne 5. září 2002 článek, v němž se oznamuje ukončení činnosti Harry´s Baru v Century City (po třiceti letech činnosti) – a jakási Jessica Strandová tvrdí, že šlo o kopii slavného Harry´s Baru ve Florencii! Odtud tedy pan Schnakenberg opisoval!
Tedy, aby bylo jasno: ten pravý a originální Harry´s Bar je pouze v Benátkách! Tam tuto restauraci založil Giuseppe Cipriani v roce 1932 v domě, kde předtím bylo skladiště vesel gondoliérů z blízkého přístaviště. Cipriani svůj podnik nazval podle Američana Harryho Pickeringa, který byl jeho investorem. Ten příběh je velmi hezký, více si můžete přečíst v příslušné kapitole mé knihy Labužníkovy historky. Ovšem restaurací s názvem Harry´s Bar je na světě poměrně hodně. Všechny však musí mít certifikaci z Benátek, od nynějšího majitele, syna pana Ciprianiho, Arriga. Jedna taková kopie je taky ve Florencii, založil ji Enrico Mariotti v roce 1952. Jiné restaurace stejného jména jsou například v New Yorku, Londýně, San Francisku, Singapuru, Římě nebo Amsterodamu.
Nezabýval bych se tak podrážděně jednou chybnou informací v jakési knize. Ale v poslední době bohužel čtu víc a víc takových zavádějících informací, jež se vydávají za stoprocentně spolehlivé. A odkud že ty informace plynou? Inu, z internetu!
Z těch nesmyslů, jichž je internet plný, stačí jmenovat třeba téměř všechny zprávy o lanýžích. Už mě unavuje je neustále vyvracet. I na Wikipedii je spousta chyb. A novináři si doslova libují v jejich kopírování a rozpatlávání.
Nedávno jsem jsem si například přečetl, že Němci (prý podle průzkumu agentury Emnid) považují jídlo a pití za svůj největší požitek a to prý vysvětluje, proč jsou nejtlustší v Evropě. Jak však plyne z dalších údajů, pojídání a popíjení je na prvním místě pouze pro 18% dotazovaných Němců, kdežto například sex je nejmilejší pro 14% dotazovaných, což je jen o čtyři procenta méně! Přesto novinář z této statistiky nevyvozuje, že Němci jsou díky sexu nejštíhlejší v Evropě. Odkud bral autor zprávy údaj o žebříčku tlustých a štíhlých, to už se nedočteme. Kdy už sakra někdo z českých novinářů konečně napíše, že dobře jíst neznamená tloustnout?
Další zpráva mě doslova uzemnila: hovězí steaky prý oteplují planetu! Kilogramový steak prý škodí životnímu prostředí víc než tříhodinová jízda autem, při níž jste doma nechali svítit všechny žárovky! Jistě, k výrobě masa je zapotřebí hodně energie, ale daleko víc je jí třeba například k výrobě počítačů! V podstatě bychom mohli napsat, že cokoli, co nevzniká přirozenou cestou a samo, bez zásahu člověka, spotřebuje nějakou energii a vyrábí skleníkové plyny! Proč si tedy novináři vyberou jako příklad zrovna jídlo? Proč nespočítají, kolik energie spotřebuje třeba obyčejné multikino nebo provoz zimního stadionu? A když už se chtějí trefovat do jídla, proč si nevyberou potraviny plné chemických přídavků? Steaky pocházejí i z biofarem, kde zvířata spotřebují jen velmi málo energie, neboť se pasou na louce.
Všichni víme, proč média uvádějí mylné informace a neuvádějí ty pravdivé. Ty pravdivé totiž obvykle obviňují firmy, jež jsou pro daná média cennými inzerenty. My inzerci nemáme a tak můžeme psát pravdu.