Milí přátelé,
od léta roku 2012, kdy jsem přestal spolupracovat s časopisem Instinkt, se mě lidé často ptají, jestli své sloupky nazvané Zápisník labužníka publikuju někde jinde. Říkají, že je rádi četli, někteří dokonce tvrdí, že si Instinkt kupovali jedině kvůli nim. A dávají najevo, že by chtěli, abych v psaní Zápisníků pokračoval. Nuže dobrá. Rozhodl jsem se nakonec pro tuto formu.

Pokud chcete být mezi prvními, kteří si přečtou nové Zápisníky, přihlašte se na Facebooku, Twitter nebo na G+. Pak budete mít příležitost se informovat velmi rychle o tom, co se na blogu děje. Staré Zápisníky z let 2002-2010 najdete na webové stránce www.labuzdopo.cz.

21. srpna 2014

Dernier Cri



Žhavou novinkou je vynález nože, s nímž přišli tři mladíci z australského Sydney: Saša Pantšenko, Norman Oliveria a Craig Andrews. Vymysleli nůž ButterUp, který vyřeší problémy, s nimiž se my všichni každý den potýkáme, když vytáhneme z ledničky ztuhlé máslo a snažíme se ho namazat na krajíc chleba. V roce 2012 se už sice jeden podobný vynález objevil, když se začal prodávat nůž s elektricky vyhřívanou čepelí, jenže bylo to příliš komplikované. Tento nůž byl vyhřívaný tužkovými baterkami a měl několik nevýhod: byl nejen drahý, ale i snadno zranitelný. Mnoho zklamaných labužníků vykřikovalo, že jestliže chtějí problém vyřešit teplým nožem, mohou ho před použitím na chvilku nechat nahřát snadněji - pod proudem horké vody z kohoutku. Vynálezci nože ButterUp na to šli jinak. Jejich prototyp vypadá jako obyčejný klasický příborový nůž, má však na jednom ostří 21 trojúhelníkových zářezů. Jejich pomocí stírá ze ztuhlého másla drobné nitky, které se na vzduchu bleskově rozehřejí, a dají se proto snadno rozetřít. Nůž má tedy funkci jakéhosi miniaturního struhadla. Druhé ostří (čepel) má tradiční tvar, aby se máslo dalo snadno rozetřít na chleba. Vývoj ideálního tvaru nože trval prý jen několik měsíců. Nůž ButterUp by se měl prodávat za cenu kolem 10 dolarů (asi 200 Kč). V australských obchodech by se měl objevit během několika týdnů.