Milí přátelé,
od léta roku 2012, kdy jsem přestal spolupracovat s časopisem Instinkt, se mě lidé často ptají, jestli své sloupky nazvané Zápisník labužníka publikuju někde jinde. Říkají, že je rádi četli, někteří dokonce tvrdí, že si Instinkt kupovali jedině kvůli nim. A dávají najevo, že by chtěli, abych v psaní Zápisníků pokračoval. Nuže dobrá. Rozhodl jsem se nakonec pro tuto formu.

Pokud chcete být mezi prvními, kteří si přečtou nové Zápisníky, přihlašte se na Facebooku, Twitter nebo na G+. Pak budete mít příležitost se informovat velmi rychle o tom, co se na blogu děje. Staré Zápisníky z let 2002-2010 najdete na webové stránce www.labuzdopo.cz.

13. ledna 2011

Dočetl jsem se, že muška zvaná octomilka středozemní se stala problémem pro americkou vládu, která teď na její likvidaci vynakládá obrovské spousty peněz. Jen stát Kalifornie prý zatím zaplatil za boj proti octomilce 100 milionů dolarů! Proto se do USA nesmí vozit žádné ovoce. Octomilky prý do Ameriky přivezl nějaký italský turista právě v ovoci. Američané zakazují dovoz jakýchkoli potravin a nápojů představujících zdravotní a ekologická rizika, zakázán je ovšem i dovoz některých potravin, které podle mého názoru nijak zvlášť nebezpečné nejsou, jako například skotské národní jídlo haggis podobné české tlačence.Haggis totiž obsahuje ovčí plíce, jejichž dovoz do USA je zakázán od roku 1971. Proč? Inu, prý snadno podléhají zkáze. Co nepodléhá? Ze stejného důvodu je zakázán dovoz italského obřího salámu mortadella (o tom byl natočen stejnojmenný hezký film se Sophií Loren) nebo vynikajícího modenského vinného octa Aceto balsamico. Slavný zpěvák Luciano Pavarotti, rodák z Modeny, který bez svého oblíbeného aceta nemohl být ani jediný den, prý skleničku s octem vydával před celníky za léčebný balzám, jímž si maže hlasivky. Ale vraťme se k octomilkám. Také já je dodnes mám v kuchyni a nemohu se jich zbavit. Koupil jsem za nemalé peníze lapač octomilek v podobě plastového jablka, ale chytilo se jich jen pár. Osvědčenou zbraní proti octomilkám je prý rozsypaný hřebíček nebo masožravé květiny. Zkusím to. Podle mého názoru za enormní přemnožení octomilek u nás může burčák, přesněji řečeno patoky, jež jsou za burčák vydávány. V létě je celkem klid, ale jakmile začne burčák, je jich všude plno. Zrušte burčák a zmizí i octomilky. Bolek Polívka mi vyprávěl, jak šel v době burčáku na jednání k primátorovi a dal si záležet, aby na něm nebylo vidno, že strávil kus noci ve vinárně. Sprchoval se horkou vodou, oblékl si čisté prádlo, oholil se. Před vstupem do primátorovy kanceláře se podíval do zrcadla a hle - nad hlavou měl roj octomilek!