Milí přátelé,
od léta roku 2012, kdy jsem přestal spolupracovat s časopisem Instinkt, se mě lidé často ptají, jestli své sloupky nazvané Zápisník labužníka publikuju někde jinde. Říkají, že je rádi četli, někteří dokonce tvrdí, že si Instinkt kupovali jedině kvůli nim. A dávají najevo, že by chtěli, abych v psaní Zápisníků pokračoval. Nuže dobrá. Rozhodl jsem se nakonec pro tuto formu.

Pokud chcete být mezi prvními, kteří si přečtou nové Zápisníky, přihlašte se na Facebooku, Twitter nebo na G+. Pak budete mít příležitost se informovat velmi rychle o tom, co se na blogu děje. Staré Zápisníky z let 2002-2010 najdete na webové stránce www.labuzdopo.cz.

11. prosince 2014

Dernier Cri


Žhavou novinkou je vznik nového zákona o potravinách, podle kterého budou muset restaurace (ale i školní jídelny nebo stánky s fast-foodem) uvádět povinně na jídelních lístcích u jednotlivých pokrmů také informace o nebezpečných alergenech. Existuje seznam 14 alergenů, které podle Evropské unie je restauratér povinen v jídelním lístku vyznačit. Naštěstí si mohou jednotlivé podniky samy určit, jakou formou to udělají. Nejrozšířenějšími alergeny jsou sója, ořechy nebo celer, obiloviny s lepkem, vejce, ryby, vlčí bob, mléko, měkkýše, hořčici, arašídy, mušle, sezamové semínko a oxid siřičitý. Znamená to, že jakmile podnik neuvede na svém lístku nějaký alergen a host (nebo kontrola) ho tam najde, může být majitel trestně stíhán. Hrozí mu nejen pokuta, ale v krajních případech i trestné stíhání ze strany zdravotních pojišťoven. Ovšem jak na alergeny upozornit? Kdyby byly uvedeny přímo u jednotlivých pokrmů na jídelním lístku, jistě by to hosty odrazovalo. Asi nejrozumnějším řešením je předložit na vyžádání přehled o pokrmech, obsahujících alergeny. Na lístku musí být zřetelně napsáno, že informace je možno na vyžádání ihned dostat. Jenže 13. prosince už zákon začne platit. Stihne se to?