Milí přátelé,
od léta roku 2012, kdy jsem přestal spolupracovat s časopisem Instinkt, se mě lidé často ptají, jestli své sloupky nazvané Zápisník labužníka publikuju někde jinde. Říkají, že je rádi četli, někteří dokonce tvrdí, že si Instinkt kupovali jedině kvůli nim. A dávají najevo, že by chtěli, abych v psaní Zápisníků pokračoval. Nuže dobrá. Rozhodl jsem se nakonec pro tuto formu.

Pokud chcete být mezi prvními, kteří si přečtou nové Zápisníky, přihlašte se na Facebooku, Twitter nebo na G+. Pak budete mít příležitost se informovat velmi rychle o tom, co se na blogu děje. Staré Zápisníky z let 2002-2010 najdete na webové stránce www.labuzdopo.cz.

11. června 2015

Dernier CriŽhavou novinkou je opět několik gastrofestivalů, konaných v následujících dnech. Tak například 5. července začne Street Food Festival na Nákladovém nádraží na Žižkově. V neobvyklém prostředí, donedávna nevyužitém, se předvedou profesionálové i amatéři v disciplíně zvané „pouliční jídlo“. Více na https://www.facebook.com/streetfoodfestival.

        V Brně se 30.6. (od 11:00-21:00) koná nejprve festiválek nazvaný Ibérica: přiváží dle pořadatelů „chuť Španělska a Latinské Ameriky“. Na Staré radnici proběhne také kulturní program. V Radnické ulici a jejím okolí (část Zelného trhu) se bude ochutnávat „to nejlepší ze španělské a latinskoamerické gastronomie“. Více na http://www.iberica.cz/.

        A Brno je tu potom ještě jednou! Ve dnech 16. 07. - 26. 07. (10:00-0:00) se zde koná festival nazvaný Jídlo zblízka, spojený s degustacemi vín a kuchařskými kurzy. Hlavními vystavovateli budou farmáři. Pořadatelé nabízejí „jedinečná tříchodová menu připravená výhradně z místních ingrediencí od nejlepších regionálních producentů“. V nabídce restaurací prý najdete čerstvé pstruhy z Moravského krasu, šťavnaté králičí, jehněčí, vepřové i hovězí maso z ekofarem na Valašsku a Vysočině nebo jihomoravskou zvěřinu a těšit se můžete i na využití čerstvých bylinek, sezónní zeleninu, borůvky, jahody, moruše i sluncem provoněné třešně od Kroměříže či meruňky z Břeclavska. Adresa výstaviště: Údolní 33. Více na http://www.jidlozblizka.cz/.

         Už 16. ročník festivalu nazvaného Festival národů Podyjí se koná na náměstí v Mikulově (Kapucínská 1.) ve dnech 17.7,-19.7. (každý den 17:00-01:00). Čekají vás ukázky etnických kuchyní a ochutnávky vín. Více na www.narodypodyji.cz.