Tentokrát bude Zápisník poněkud smutnější. Rád bych připomněl několik lidí, kteří v poslední době opustili tento svět.
Jen několik měsíců před svými stými narozeninami zemřela americká kuchařka Marguerite Patten, která během 2. světové války učila v televizi Američanky vařit. Jejích kuchařských knížek se prodalo více než 17 milionů výtisků.
V provensálské vesnici Mougins, kde měl mnoho let svou tříhvězdičkovou restauraci Moulin de Mougins, zemřel ve věku 85 let jeden z nejvýznamnějších francouzských kuchařů všech dob Roger Vergé, který spolu s Paulem Bocusem stál u zrodu nouvelle cousine, moderního stylu vaření, který znamenal velkou revoluci ve světové gastronomii. Mezi jeho žáky byl i českoamerický šéfkuchař Radek Černý. V Mougins nyní funguje mimo jiné také restaurace Paloma, která vlastní jednu hvězdu Michelin a jedním z jejích majitelů je Andrej Babiš.
Kuchyni a svět vůbec opustil rovněž irský šéfkuchař a food-kritik Paolo Tullio (bylo mu 65 let), který pocházel z Itálie, ale proslavil se ve Velké Británii.
Nekrology jsme si však mohli přečíst i o některých osobnostech, jež nepatřily přímo do gastronomického světa, avšak přece jen s ním měly obča něco společného.
Velice jsem si vážil Ludvíka Vaculíka, jeho názory jsem téměř vždy hluboce respektoval a moc mě potěšilo, když v jednom ze svých posledních Posledních slov v Lidových novinách pochválil můj román Hřbitovní kvítí na smetaně, i když mu vadilo, že se tam moc píše o „páření“. O Vaculíkových labužnických preferencích toho vím velmi málo. Pamatuju si, že mi jednou vyprávěl, jak v dětství musel v rodném Brumově pást kozy a v nouzi pil kozí mléko, které mu však moc nechutnalo. Přesto pak po letech jednu ze svých knih (nazvanou Koza na trati) pokropil kozím mlékem a na její úspěch připil tímtéž. Vaculík se mi jednou zmínil také o tom, že jezdí do Velké nad Veličkou k řezníkovi jménem Jan Kružica, který vyrábí úžasné klobásy. Kvůli němu jsem se ve zmíněném řeznictví zastavil a klobásy si koupil. Byly opravdu dobré.
Zemřel také francouzský herec Pierre Brice, který se proslavil rolí Vinetua v německém filmovém seriálu. Strávil jsem s tímto pozoruhodným mužem kdysi tři dny v Ostravě, když jsem s ním dělal interview pro jeden časopis. A při té příležitosti jsem s ním i večeřel, což byl důvod k hovoru o jídle. Tvrdil mi, že nejvíc ze všeho miluje obyčejné pa amb oli, jak to dělají na Mallorce. Tedy plátky bílého chleba opečeného nasucho na pánvi a potom potřené česnekem a rajčaty. Nakonec se to jen osolí, opepří a pokropí dobrým olivovým olejem.
Jeho přítel Karel Gott vzpomíná, že když s Bricem absolvovali šňůru vystoupení po Německu, vezl si Vinetou sebou krabici francouzských sýrů, které pak byly v hotelovém pokoji dost silně cítit. Brice se mi svěřil, že rád vaří, ale vždy jen pro sebe a svou rodinu. Na Googlu je jeho recept na zajímavou omáčku: čerstvé ústřice jemně rozsekal a smíchal s jejich šťávou, majonézou a rozmačkanými papričkami chilli.
Ve čtvrtek večer zemřel americký kytarista, zpěvák a skladatel B.B. King, považovaný za krále blues. Zemřel v Las Vegas, kde v poslední době žil. Bylo mu 89 let. Během své téměř sedmdesátileté kariéry vydal více než padesát alb. Viděl jsel jsem ho jednou na vlastní oči (a slyšel na vlastní uši) – bylo to tuším v Lucerně. A vím, že roce 2000 hrál ve zlínském klubu Golem s Lubošem Andrštem. A kdysi jsem ho viděl v televizi, když hrál (a zpíval) s nějakými černochy písničku s názvem Jambalaya. Ta se mi moc líbila. Málokdo ví, že Jambalaya není dívčí jméno, nýbrž název tradičního kreolského pokrmu. V té písničce, kterou složil Hank Williams, se zpívá: „Jambalaya and a crawfish pie and a file' gumbo...“, což znamená, že dotyčnému zpěvákovi chutná Jambalaya stejně jako koláč z račího masa a polévka Gumbo, která se dělá z okry a další zeleniny, jakož i z masa. A pokud jde o Jambalayu, ta se také podobá polévce. Pravá cajunská Jambalaya se vaří z krevet, kuřecího masa, klobásek andouilletek, rýže a místní kreolské zeleniny (rajčat, cibule, česneku a celeru).
Zemřel také (bylo mu už 90 let) slavný anglický herec Christopher Lee, který hrál většinou záporné postavy, především upíry (například Dráculu) a vrahy. Autor bondovek Ian Fleming byl jeho bratranec a hrál s ním golf. Lee však hrál také Sherlocka Holmese, Rasputina a Sarumana v Pánu prstenů. Neplést si prosím s americkým známým šéfkuchařem Christopherem Lee (narozeným v roce 1975), který začínal u Daniela Bouluda a teď drží dvě hvězdy od Michelinu v restauraci Gilt v New Yorku. Mezi jeho nejslavnější recepty patří například „ožehnutý“ tuňák s kimči a cibulkovými plackami. Zesnulý herec se žádným receptem neproslavil. Ve svých rolích ovšem rád pil čerstvou krev.
Známý německý hudební skladatel a dirigent James Last zemřel v úterý ve věku 86 let. Po celém světě se prodalo více než 80 milionů jeho alb, z velké většiny šlo o orchestrálky. A pro nás je velice zajímavé, že v osmdesátých letech byly desky s Lastem nejčastěji hranou hudbou v evropských restauracích. Lastova nevtíravá hudba reprodukovaná ve střední intenzitě byla považována za ideální kulisu k dobrému jídlu.