Žhavou novinkou tohoto týdne je zpráva o úmrtí jednoho z nejslavnějších televizních kuchařů všech dob. Antonio Carluccio se narodil v Itálii, ale byl známý po celém světě především zásluhou anglických televizních gastronomických pořadů. Měl přezdívku Godfather of Italian gastronomy (Kmotr italské gastronomie) a jak svým vzezřením, tak svými činy této přezdívce vyhovoval. Italové mu říkali Commendatore (Velitel). V některých pořadech vystupoval se svým italsko-anglickým přítelem, který byl občas i jeho zaměstnancem. Gennaro Contaldo vedl například Carlucciovu londýnskou restauraci, kde zaučil do kuchařského řemesla mladíčka jménem Jamie Oliver.
Carluccio se narodil jako syn železničáře (a jedno z šesti dětí) na italském severozápadě, vyrůstal v Piemontu a potom v Turíně, pracoval jako nivinář a ještě velmi mladý se přestěhoval do Vídně. Živil se prodejem italských vín a později svou firmu přestěhoval do Londýna. V roce 1980 se oženil s Angličankou Priscillou Conran. Svou první restauraci otevřel v roce 1981: nazval ji Neal Street Restaurant a sídlila v londýnském Covent Garden. Téměř okamžitě si získal jako kuchař takovou oblibu, že ho deník Sunday Times nazval Kuchařem roku. Jeho patronem byl dokonce Princ Waleský a častým hostem Elton John a Luciano Pavarotti. Potom začal natáčet televizní pořady, z nichž některé znají i čeští diváci. V roce 1998 otevřel první ze sítě bister nazvaných Carluccio´s Caffé.
„Už tenkrát to byla impozantní postava,“ prohlásil Pavarotti. „Když jste ho viděli stát ve dveřích s mohutným doutníkem v koutku úst, museli jste smeknout.“
Své pokrmy označoval jako „italskou rodinnou hostinu“ a tento styl se snažil propagovat i ve svých knihách, kterých vyšlo více než dvacet, mimochodem několik také v češtině. Proslul zejména tím, že uváděl na pravou míru některé omyly, které se o italské kuchyni tehdy ve světě tradovaly. Upozorňoval například, že Spaghetti Bolognese v Itálii neexistují. Jestliže se Ragú Bolognese podává s těstovinou, pak jsou to vždy Tagliatelle. Nejraději vařil houbová jídla a tvrdil, že miluje v tomto případě i recepty, které nejsou italské. Na jídelníčku míval například často rakouské lišky na smetaně.
Byl nositelem mnoha významných vyznamenání, od královny Elizabeth dostal v roce 2012 OBE (Řád britského impéria), nejvyšší britské vyznamenání.
Antonio Carluccio zemřel v Londýně v pátek 8.11.2017 ve věku osmdesáti let.