Milí přátelé,
od léta roku 2012, kdy jsem přestal spolupracovat s časopisem Instinkt, se mě lidé často ptají, jestli své sloupky nazvané Zápisník labužníka publikuju někde jinde. Říkají, že je rádi četli, někteří dokonce tvrdí, že si Instinkt kupovali jedině kvůli nim. A dávají najevo, že by chtěli, abych v psaní Zápisníků pokračoval. Nuže dobrá. Rozhodl jsem se nakonec pro tuto formu.

Pokud chcete být mezi prvními, kteří si přečtou nové Zápisníky, přihlašte se na Facebooku, Twitter nebo na G+. Pak budete mít příležitost se informovat velmi rychle o tom, co se na blogu děje. Staré Zápisníky z let 2002-2010 najdete na webové stránce www.labuzdopo.cz.

20. září 2018

Dernier Cri








Žhavou novinkou tohoto týdne je zpráva BBC o kompromisní dohodě britských a francouzských rybářů ohledně lovu mušlí jakubek, kterým Češi dali nesmyslné oficiální jméno hřebenatky (latinsky Pecten jacobaeus). Tyto velké mušle (jako své logo jejich tvar převzala firma Shell) se loví v Lamanšském průlivu a mají k nim tedy nejblíž právě Britové a Francouzi. Už před patnácti lety však vznikl spor, jehož příčinou byla pravidla zavedená Brity. Podle těchto pravidel mohli britští rybáři lovit jakubky v průběhu celého roku (včetně vod u francouzských břehů), kdežto francouzští rybáři směli jakubky lovit pouze od října do května. Konflikty začaly koncem srpna, kdy francouzští rybáři házeli na britské lodě kameny a dýmovnice. Několik plavidel bylo poškozeno. Po několikatýdenních neshodách doprovázených potyčkami tedy uzavřeli v pondělí zástupci Velké Británie a Francie konečně kompromisní dohodu. 

Britové nyní přistoupili na to, že počínaje úterkem jejich lodě delší než 15 metrů opustí oblast zálivu Seiny na šest týdnů. Menší plavidla mohou v lovu jakubek pokračovat bez omezení. Francouzské menší lodě mohou nyní lovit poblíž svých břehů celý rok. Výměnou za to dostanou britští rybáři rozšířená práva na lov v jiných oblastech. Dohoda byla předběžně formulována už na začátku září, ale až nyní (v pondělí) byla oficiálně potvrzena.