Žhavou novinkou tohoto týdne je zpráva, že tradiční akce Pražské quadriennale proběhne tentokrát velmi netradičně. Světová přehlídka divadla a scénografie si totiž zcela nově připravila gastronomické performance vycházející ze známých divadelních her. Program Pražského quadriennale se letos poprvé odehraje v historickém centru Prahy, uvnitř významných staveb a památek města i ve veřejném prostoru. Kromě hlavní programové části Sekce zemí a regionů se uskuteční divadelní představení, pouliční performance, instalace ve veřejném prostoru, workshopy, přednášky a diskuse s nejvýznamnějšími osobnostmi současného divadla, scénografie či filmu.
„Pod vedením islandské kurátorky Rebekky A. Ingimundardóttir budou umělci v centru Prahy rozvíjet scénografickou disciplínu v tom nejširším slova smyslu. Každý den bude moci kdokoliv obdivovat performativní stránku kulinářského umění a prozkoumávat hranice mezi světem divadla a gastronomie. V prostorách galerie vznikne improvizované restaurační zařízení, uzpůsobené pro divadelní produkci, kde bude možné sledovat nejenom vizuální stránku pokrmů, ale také umělecký způsob jejich přípravy, servírování a konzumace,“ řekla mluvčí přehlídky Eliška Míkovcová.
Každý divák si tak bude moci obrazně i doslova vychutnat originální příběh tak, jak ho umělec za použití pokrmů vyjádří. Tento nápad se zrodil v hlavě řeckého scénografa Ekaviho Whitlock-Blundella, který se zaměřuje na zkoumání jídla jako materiálu a tvorbu kulinářských příběhů napříč různými médii. V jeho představení Višňový sad uvidí příchozí na scéně všechny ingredience přímo v hlavních rolích Čechovova díla. Publikum pak bude moci rozhodnout o jednotlivých osudech a změnit dějovou linku celé hry. Kulinářské nápady budou eskamotovány i do dalších slavných dramatických děl, jako jsou například Strindbergova Slečna Julie nebo Genetovy Služky.