Žhavou novinkou tohoto týdne jsou zprávy o výskytu nejrůznějších hub. Nacházím je na internetu pod rozličnými názvy, ovšem už i některé speciální houbařské stránky podléhají podivným vlivům blogerů-magorů, takže se tam můžete například dokonce setkat s propagací Putina. Takže většinou nesleduju zprávy, podle nichž se tam a tam našlo to a to, mívají totiž minimální hodnotu. Tihle amatérští houbaři v podstatě ani nerozeznají druhy hub a vyjadřují se velmi povšechně a nedůvěryhodně. Ale sleduju například zajímavou stránku Kudlův atlas hub, na níž se objevují krásné fotografie s datem pořízení. Tak třeba z minulých dnů je zde parádní fotka Ďubkatce pohárkovitého (Coltricia perennis) nebo Muchomůrky ryšavé (Amanita fulva). Pan Kudláček potkal a nafotil hřib smrkový, hnědý, žlutomasý a žlučový. Našel také kováře, křemenáka březového, kozáka, klouzky a ryzce syrovinku. Začaly růst holubinky, například mandlová, trávozelená, tečkovaná, smrdutá, ale také je v lesích muchomůrka růžovka, šedivka a plavá. Nejvíce je čechratek černohuňatých a penízovek širokolupenných. Z chorošovitých našel pan Kudláček hnědáka Schweinitzového. Takže přestože je na většině Čech a Moravy sucho (chtělo by to řádně zapršet), s houbami to není až tak tragické.
Houbařských webů je víc a víc, za zmínku určutě stojí www.myko.cz, který provozuje Česká mykologická společnost. Na serveru Magazín.softimage.cz můžete pravidelně nacházet tzv. Mykomapu. Plné zajímavých informací jsou rozsáhlé stránky Houbař.cz. Jeden z největších zdarma dostupných katalogů hub na internetu naleznete na Atlashub.wz.cz. V katalogu je více jak 120 hub a ty jsou doplněny o podrobné popisy a obrázky.
Pokud jde o mne osobně, našel jsem v jižních Čechách (kromě obligátních růžovek a suchohřibů) také několik hřibů kolodějů (Suillellus luridus), dokonce i v trávě přímo před vrátky mého domu. Řádně jsem je podusil a byly vskutku velice chutné.