Žhavou novinkou tohoto týdne je zpráva o zemětřesení v italském městečku Amatrice. Možná se divíte, proč tato zpráva patří do gastronomické rubriky. Inu, patří. Podle městečka Amatrice, které se nachází v provincii Rieti, na hranici Lazia a Abruzz, je totiž nazván celosvětově známý recept Spaghetti alla amatriciana. A kromě toho se obecně traduje, že v Amatrice a okolí se rodí nejvíc dobrých kuchařů.
Spaghetti alla amatriciana (nebo Bucatini alla amtriciana, což je varianta s typickými lokálními těstovinami) je recept na úpravu těstovin s rajčatovou omáčkou. Tento recept je sice hodně podobný jinému tradičnímu italskému receptu Penne alla arrabiata, avšak v lecčem se přece jen liší. Především ve volbě šunky, kterou je u Penne alla arrabiata jemně nasekaná pancetta, kdežto u Bucatini alla amatriciana jde o opečenou slaninu guanciale, což jsou vlastně nasolená a dlouho sušená vepřová líčka s lalokem. Kusy masa odřezané ze spodní části vepřové hlavy se i s kůží vcelku obalí v soli a černém pepři (může se také přidat cukr, drcený česnek, tymián nebo chilli) a pomalu se usuší na tmavém, chladném a dobře větraném místě. Guanciale je hotové po minimálně třech týdnech. U obou omáček jsou ovšem základem rajčata. Hlavními složkami suga (omáčky) amatriciana jsou kromě guanciale ještě ovčí sýr pecorino, kdežto u suga arrabiata jde nejčastěji o parmezán. Na první pohled rozeznáte tyto dva pokrmy tak, že arrabiata mívá omáčku řídkou, kdežto u amatriciany jsou zřetelně vidět kusy šunky.
O víkendu měl být dokonce v italském městě Amatrice uspořádána oslava výročí, tedy food festival, jenž měl oslavit 50. výročí vynálezu slavné omáčky (suga) Amatriciana, která se v regionu zrodila. Místo toho místní odklízejí trosky domů. S městem spjatým s gastronomií však soucítí řada restaurací po celém světě. Za každou prodanou porci těstovin all’amatriciana mu prý restaurace pošlou dvě eura, která by měla být použita na obnovu městečka.