Milí přátelé,
od léta roku 2012, kdy jsem přestal spolupracovat s časopisem Instinkt, se mě lidé často ptají, jestli své sloupky nazvané Zápisník labužníka publikuju někde jinde. Říkají, že je rádi četli, někteří dokonce tvrdí, že si Instinkt kupovali jedině kvůli nim. A dávají najevo, že by chtěli, abych v psaní Zápisníků pokračoval. Nuže dobrá. Rozhodl jsem se nakonec pro tuto formu.

Pokud chcete být mezi prvními, kteří si přečtou nové Zápisníky, přihlašte se na Facebooku, Twitter nebo na G+. Pak budete mít příležitost se informovat velmi rychle o tom, co se na blogu děje. Staré Zápisníky z let 2002-2010 najdete na webové stránce www.labuzdopo.cz.

10. srpna 2017

Dernier Cri



Žhavou novinkou tohoto týdne je zpráva, že u Krajského soudu v Brně byl vynesen rozsudek, podle něhož musí firma Ahold (provozující supermarkety Albert) zaplatit pokutu 800 000 Kč a firma Kaufland (provozující stejnojmenné supermarkety) zaplatit pokutu 1 080 000 Kč. V obou případech šlo o prodej nebezpečných potravin, který objevila Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI). Ta také firmy žalovala. 

Spor se táhl už nějakou dobu a řetězce neustále kličkovaly a snažily se rozsudek oddálit. Podle mluvčího inspekce Pavla Kopřivy šlo o prodej potravin nebezpečných pro lidské zdraví, ale také potravin falšovaných a nejakostních. Řetězce mají ovšem ještě možnost podat kasační stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu.

Ahold (Albert) prodával shnilé a plesnivé hrozny, které byly navíc nadměrně znečištěné a ošetřené postřikem. V nabídce měl plesnivé korbáčiky, brambory měly klíčky delší než centimetr.

Ahold také uchovával v nevyhovujících podmínkách stoprocentní ovocné šťávy a 14 různých pekařských výrobků určených k dopečení. Posledním prohřeškem byl prodej játrového bočku zabijačkového, kuřecích stehen a klobás po datu použitelnosti.

Vyšší pokutu dostal Kaufland, kterému inspekce sečetla sedm prohřešků. Prvním z nich byl prodej „rybích prstů“, kde místo avizovaných 36 prstů našel zákazník jen 30. Dále prodával nebalené pomeranče a rajčata, u nichž uváděl nepravdivou zemi původu. Zákazník také mohl nakupovat několik druhů paštik Best, jež obsahovaly sóju, která však nebyla na obalu uvedena, přestože jde o alergen. Dále Kaufland nabízel dušenou šunku B-Unipack, ve které bylo jen osm procent čisté svalové bílkoviny, přitom v šunce jí musí být nejméně deset procent. Kaufland prodával také banány, z nichž pětina měla prasklou slupku, trpěla vodnatostí, otlaky a hnilobou. U karotky trpělo 15% zeleniny plísní.

K tomu je třeba dodat, že Kaufland (patřící německé firmě) je odborníky považován za nejméně kvalitní řetězec, fungující v Čechách a na Moravě. Přitom firma investuje do reklamy a inzerce naprosto nejvíce ze všech řetězců. Označuje sama sebe dokonce za „oázu českého zboží“ a jeho hlavním heslem je „z lásky k Česku“. Tvrdí, že „máme rádi každodenní čerstvost“ a má prý „nejlepší akční slevy týdne“.

Potravinářské řetězce působící na českém trhu jsou častými adresáty pokut SZPI, ty se navíc při opakovaných prohřešcích neustále zvyšují. Loni udělila inspekce pravomocně pokuty ve výši 127 miliónů korun, o rok dříve dokonce 141 miliónů. V předchozích letech byly vždy pod 100 miliónů. Zdá se, že firmy s pokutami předem počítají a zahrnují je předem do nákladů.