Milí přátelé,
od léta roku 2012, kdy jsem přestal spolupracovat s časopisem Instinkt, se mě lidé často ptají, jestli své sloupky nazvané Zápisník labužníka publikuju někde jinde. Říkají, že je rádi četli, někteří dokonce tvrdí, že si Instinkt kupovali jedině kvůli nim. A dávají najevo, že by chtěli, abych v psaní Zápisníků pokračoval. Nuže dobrá. Rozhodl jsem se nakonec pro tuto formu.

Pokud chcete být mezi prvními, kteří si přečtou nové Zápisníky, přihlašte se na Facebooku, Twitter nebo na G+. Pak budete mít příležitost se informovat velmi rychle o tom, co se na blogu děje. Staré Zápisníky z let 2002-2010 najdete na webové stránce www.labuzdopo.cz.

28. června 2015

REFERENDUM
Souboj ryzlinků přinesl zajímavé názory. Někteří z vás se domnívají, že pravý ryzlink je pouze rýnský Riesling, původem z 11. století z Německa. Oblíben je však i vlašák z Pálavy nebo maďarský z "hory" Somló.

Nicméně  výsledek je jasný: zvítězil ryzlink rýnský nad vlašským.

V referendech budeme pokračovat, další otázku můžete čekat jako vždy v pondělí, tedy 29. 6. 2015.

26. června 2015



Viktor Faktor v předmluvě ke své báječné knize Švejkova kuchařka vzpomíná na doby, kdy „kupované nudle se vařily zvlášť, aby jejich pachuť nezkazila polévku“. Myslím na jeho slova pokaždé, když musím přidat do polévky nudle – a nemám po ruce domácí. A vzpomínám při této příležitosti pokaždé na svou maminku, která až do své smrti nikdy (ani jedinkrát!) nepoužila těstoviny koupené. Vždycky trvala na tom, že si udělá „svoje“. A nikdy nezapomenu na jejich chuť. Půlměsíčkové odřezky mi opekla nasucho na okraji plotny a věřte mi, neznal jsem v té době lahodnější pochoutku!
         Faktor má ve zmíněné knize pěkný starý recept na domácí nudle: „Dej na vál půl žejdlíka pěkné mouky, udělej z toho tuhé těsto, které prohněteš, pak válečkem natenko vyválíš a uschnout necháš. Skrze takové vyválené pěkně žluté těsto musí podložené písmo prosvítati. Potom přeřízni je nožem v půli, přelož ještě jednou a pak je rozkrájej na stužky as tři prsty široké, kteréž na sebe vložíš, rozkrájíš na tenké nudličky, a čas k času je protřásej, aby se rozhrnuly...“  
          U jiného receptu se doporučuje přidat do těsta jedno vejce a potom nudle vařit jen 2 minuty.
          Když dnes na toto téma diskutuju se zkušenými profesionálními kuchaři, velmi často narazíme na stejný problém: kvalita mouky. Byla opravdu česká mouka v padesátých letech o tolik kvalitnější než dnes? Existuje nějaké srovnání? 
          Faktor mě zaujal také receptem na smetanovou majonézu, který opsal bůhvíodkud. Hašek se o ní nezmiňuje. Faktor ji přidává k lososovi feldkuráta Katze. Obvykle v majonéze zvané „smetanová“ nahrazuje smetana žloutky. Prostě jen olej a smetana. Faktorova smetanová majonéza však nahrazuje smetanou olej! Šlehá smetanu se žloutky (spoustou žloutků) a nakonec přidává přece jen i trošku másla a na špičku nože bílý pepř.
         Hledal jsem na internetu, byla tam spousta receptů, každý jiný. Zdá se, že recepty na smetanovou majonézu jsou teď v módě. Jeden doporučoval kvedlat ve vodní lázni smetanu, žloutky, máslo a bramborovou mouku. Jiný doporučoval šlehat smetanu s hořčicí, žloutky, máslem, citronovou šťávou a – studenou hovězí polévkou včetně masového rosolu! Jiný do šlehačky doporučuje zašlehat olej, ocet, hořčici, vegetu, sůl a pepř.  Jiný: smetana, žloutek, mouka, olej, máslo, cukr!  Objevuje se zde dokonce i „vařená“ smetanová majonéza! Některé recepty doporučují smetanu zakysanou!
         Mimochodem: ve Švejkovi je jedna jazyková záludnost, které dnes už stěží rozumíme. Baloun totiž zásadně nazývá tlačenku „špekbuřtem“. A to hned na dvou místech. Jednou se Švejka ptá, jestli má raději špekbuřt s krví nebo bez. A podruhé vzpomíná s děsem, jak u sousedů jednou při zabijačce praskl při vaření celý špekbuřt a rozpustil se v polévce! Zkoumal jsem různé staré krajové recepty a opravdu jsem zjistil, že v jižních Čechách (Baloun je odtamtud) se tlačence kdysi říkalo „špekbuřt“. Viktor Faktor bohužel do Švejkovy kuchařky recept na tlačenku nezařadil. Avšak na Moravě se „špekbuřt“ říkalo (a možná ještě říká) obyčejnému špekáčku. To se mi zdá logičtější.
         A ještě jednu drobnost ve Faktorově knize postrádám: recept na pučálku, o které mluví Baloun, když vzpomíná na svého skromného otce. Pučálka je naklíčený hrách. Pavel Landa v knize o Švejkovi ten recept má. A přiznává dokonce, že ho opsal z časopisu Labužník. Ano, kdysi jsem v tomto svém časopisu (který bohužel zanikl po několika podrazech mých partnerů) psal o pučálce dosti podrobně. 
          A ještě o něčem z Faktorovy knihy se musím zmínit. Překvapil mě termín „salnitr“ vysvětlený jako „dříve ledek sodný, dnes dusičnan sodný“. Internetový Slovník vaření ho vysvětluje jako „alkalický dusičnan, většinou draselný“. Jiný odborník tvrdí, že je to dusičnan draselný (KNO3), archaicky ledek draselný, jinými názvy sanytr nebo sanitr) v podstatě draselná sůl kyseliny dusičné. V potravinářství je ukryt pod zkratkou E252 a zařazen mezi „konzervanty“. Někteří odborníci si pletou sanytr s „rychlosolí“. Většina z nich však tvrdí, že „rychlosůl“ je dusitan (tedy ne dusičnan!) draselný smíchaný s dusičnanem sodným (tedy ne draselným!) v poměru 2:5. Dusitan draselný prý rozpouští sírové můstky v elastinu, což je základ cévní stěny – a tím vyrábí křečové žíly, hemoroidy, krvácení z dásní. Dusičnan sodný rozpouští sírové můstky v našem kolagenním vazivu, které je základem chrupavek kloubních, úponů šlach a plotének. Proto je tolik tenisových loktů, bolavých ramen, vyskočených plotének a ostatních pohybových poruch. Rychlosůl se u nás začala používat od roku 1968. Od té doby vzkvétá ortopedie, výměna kloubů kyčelních a kolenních. 
           Wikipedia sice tvrdí, že dusičnany nejsou příliš toxické (tedy jedovaté), ale v těle se prý mohou přeměňovat na jedovatější dusitany, které mohou dále reagovat a tvořit karcinogenní (tedy rakovinotvorné) látky (nitrosaminy). Ach jo!

25. června 2015

Dernier Cri



Žhavou novinkou tohoto týdne je zpráva, že tradiční akce Pražské quadriennale proběhne tentokrát velmi netradičně. Světová přehlídka divadla a scénografie si totiž zcela nově připravila gastronomické performance vycházející ze známých divadelních her. Program Pražského quadriennale se letos poprvé odehraje v historickém centru Prahy, uvnitř významných staveb a památek města i ve veřejném prostoru. Kromě hlavní programové části Sekce zemí a regionů se uskuteční divadelní představení, pouliční performance, instalace ve veřejném prostoru, workshopy, přednášky a diskuse s nejvýznamnějšími osobnostmi současného divadla, scénografie či filmu.
         „Pod vedením islandské kurátorky Rebekky A. Ingimundardóttir budou umělci v centru Prahy rozvíjet scénografickou disciplínu v tom nejširším slova smyslu. Každý den bude moci kdokoliv obdivovat performativní stránku kulinářského umění a prozkoumávat hranice mezi světem divadla a gastronomie. V prostorách galerie vznikne improvizované restaurační zařízení, uzpůsobené pro divadelní produkci, kde bude možné sledovat nejenom vizuální stránku pokrmů, ale také umělecký způsob jejich přípravy, servírování a konzumace,“ řekla mluvčí přehlídky Eliška Míkovcová.

        Každý divák si tak bude moci obrazně i doslova vychutnat originální příběh tak, jak ho umělec za použití pokrmů vyjádří. Tento nápad se zrodil v hlavě řeckého scénografa Ekaviho Whitlock-Blundella, který se zaměřuje na zkoumání jídla jako materiálu a tvorbu kulinářských příběhů napříč různými médii. V jeho představení Višňový sad uvidí příchozí na scéně všechny ingredience přímo v hlavních rolích Čechovova díla. Publikum pak bude moci rozhodnout o jednotlivých osudech a změnit dějovou linku celé hry. Kulinářské nápady budou eskamotovány i do dalších slavných dramatických děl, jako jsou například Strindbergova Slečna Julie nebo Genetovy Služky.

24. června 2015

MŮJ TIP - Mash Hana








Badeniho 3, 160 00 Praha 6-Hradčany
Tel.: +420 224 b324 034
www.mashhana.cz
Otevřeno Út-Pá 11:30-15:00, 17:30-22:30, So 11:30-22:30


Z jídelního lístku:
Miso Shiru – polévka ze sojové pasty s tofu a mořskými řasami wakame (70 Kč)
Goyza – hovězí vývar s knedlíčky (80 Kč)
Ushio Shiru – rybí vývar (90 Kč)
Edamame – vařené zelené sojové boby (90 Kč)
Hiyayakko – tofu s čerstvým zázvorem, vločkami tuňáka a sojovou omáčkou (90 Kč)
Moya shi Namul – vařené sojové výhonky se sezamovým dresinkem (90 Kč)
Wakasagi – smažené rybičky v sladko-ostré omáčce (90 Kč)
Yamakake – salát s čerstvým tuňákem, japonským bramborem a okurkou (230 Kč)
Takosu – salát z chobotnice se sladkokyselou omáčkou (220 Kč)
Ika Jan Kara – domácí nakládané pekinské zelí s ostrou omáčkou (140 Kč)
Daikon Salad – salát z ředkve se sezamovým dresinkem (110 Kč)
Harumaki – jarní závitky s krevetami (140 Kč)
Agedashi Tofu – smažené tofu se sojovou omáčkou a čerstvým zázvorem (90 Kč)
Sunagimo – opečené kuřecí žaludky s výhonky česneku (160 Kč)
Ebi Tempura – smažené tygří krevety (240 Kč)
Yasai Tempura – zelenina smažená v těstíčku (210 Kč)
Soba – horké pohankové nudle v sojovém vývaru (250 Kč)
Udon – horké pšeničné nudle v sojovém vývaru (250 Kč)
Maki Sushi Negi Maguro – šest suši s tuňákem (180 Kč)
Tai – sashimi z pražmy královské (240 Kč)
Yomogi Daifuku – zelený koláček z rýže se sladkými fazolemi Adzuki (80 Kč)
Matcha -  pudink se zeleným čajem (100 Kč)
Mont Blanc – domácí dezert ze sladkých kaštanů (110 Kč)

Upozornění: Jedna z nejlepších japonských restaurací v Praze, vyhledávaná místními Japonci. Není to žádný velký luxus, ale příjemné jednoduché prostředí s milou obsluhou. Ceny jsou podle mého názoru velmi přijatelné. Každý den můžete mít zajímavé tříchodové menu za 250 Kč. Můžete ochutnat i japonské pivo, ale uvařené v Evropě. 

20. června 2015

REFERENDUM
Velice zajímavý souboj dvou balkánských okurkových salátů je za námi. Hlasovalo vás poměrně hodně, avšak byli jste nebývale struční. Většinou jste v odpovědích použili pouze jediné slovo. Nevadí. I tak jsme zjistili vaše názory: že například tzatziki bez originálního řeckého jogurtu nejsou tzatziki. A také u taratoru je velmi důležité použití originálního bulharského kyselého mléka (kiselo mljako), které se ovšem u nás shání velmi obtížně. Můžete ho koupit v e-shopu na adrese www.syridlo-predaj.sk/e/bulharske-mlékárenský-kultury-349/ . 

Takže teď výsledek: vítězem je Tzatziki, poraženým je Tarator! 


V referendech budeme pokračovat, další otázku můžete čekat jako vždy v pondělí, tedy 22.6.2015.

19. června 2015



„Dneska jsem neměl nohy!“ stěžují si často cyklisté, když se jim závod nepovede. Chtějí tím říct, co je nejdůležitější pákou jejich úspěchu. 
         „Dneska jsem neměl hlavu!“ měl by říkat kuchař, když pokazí nějaké jídlo. Ano, pro kuchaře je právě hlava tím nejdůležitějším orgánem, jako pro cyklistu nohy. Nejsou to tedy zručné ruce ani citlivý jazyk, jak si většina lidí myslí. Jen a jen hlava.
         „Kdo umí číst, umí vařit,“ prohlašuje jeden významný gurmet-kritik. Spisovatel Henri Charrière, autor veleslavného Motýlka, vypráví ve své knize Banco (1972), která je jakousi fiktívní autobiografií, jak se po svém osvobození z galejí usadil ve Venezuele a pokoušel se živit počestně. A tvrdí, že se během krátké doby, kdy pracoval v jakémsi luxusním hotelu v Maracaibu, naučil kuchařské řemeslo tak dokonale, že se pak mohl vydávat za věhlasného French Chefa a stal se šéfkuchařem u naftové společnosti Richmond Exploration. Skládal prý tehdy bombastické jídelní lístky, vyzbrojen pouze knihou kuchařských receptů Auguste Escoffiera - a díky francouzským konzervám od firmy Plotin&Rodel vyráběl prý v kuchyni francouzské speciality, po kterých se jeho zaměstnavatelé olizovali.
         Mimo jiné Charrière vypráví, jak v jihoamerických horách na geologické výpravě nacházeli zahrabaná kajmaní vejce, která potom nechali usušit (čili vlastně uvařit) na prudkém slunci. Moc jim to chutnalo. Bylo to na pár dnů něco jako konzervy.
         „Všechno dobré už bylo vymyšleno. Nesnáším nekonečnou honbu za něčím novým,“ řekl někde Zdeněk Pohlreich a já s ním vřele souhlasím. Novinky vymýšlejí obvykle nýmandi, kteří neznají základy. Je to jako s malováním. Nějdřív se musí malíř naučit namalovat koně věrně a realisticky, než začne zkoušet abstrakci.
         Typickým příkladem něčeho, co nelze měnit a inovovat, je francouzská bageta čili baguette. Pekařům se ve Francii říká boulanger (čti bulanžér) - podle nejtradičnějšího chleba, kulatého bochníku zvaného boule (čti bul). Kulaté bochníčky začali péct Francouzi už ve středověku. Kdy se však začal péct dlouhý chléb zvaný baguette? Ve Francii se už na konci 19. století běžně prodávaly chleby delší než dnešní bageta. Lidé jim ale říkali jinak - třeba jocko, pain viennois nebo lete (flétna). Podle některých zdrojů mohl už Ludvík XIV. takové pečivo znát, avšak skutečné zrození „fléten“ přišlo asi až v 19. století. Nová technologie umožnila zbavit mouku otrub - kůrka z celozrnné mouky až tak nekřupne. Jedna z teorií připisuje vynález bagety zásobovačům Napoleonovy armády. Zalíbil se jim prý kvůli tomu, že ho vojáci mohli pohodlně zastrčit do nohavice, takže jim při pochodu nepřekážel. 
            Kdyby nebylo nařízení vlády z roku 1787 o zdražení obilí (po němž následovala navíc ještě velká neúroda), možná by Bastila nepadla a král by neskončil pod gilotinou. Roku 1803 chtěla vláda omezit výkyvy v cenách potravin, které každou chvíli hrozily přerůst v hladové nepokoje. Vláda lidu proto upravila cenu základních potravin, mezi něž patřil i chléb. Za dvoukilogramový bochník, jehož délka nepřesahovala 70 centimetrů, nemohl pekař požadovat více než určenou sumu. Pečivo, které tyto míry překonalo, zákon zahrnoval pod termín „pain de fantaisie“ a pekař ho mohl prodávat podle svých neomezených cen.
            Význam termínu „pain de fantaisie“ se tím posunul trochu jinam, než kam původně patřil. Doslovný překlad znamená, že jde o „chléb libovolný“, tedy chléb, jehož cenu neurčuje váha. Cena je prostě určena za jednotlivý kus, ať váží cokoli. Název navazoval na starý středověký zvyk „pain de fenestre“ (chléb do okna). Šlo o chléb, který byl natolik výjimečný, že stálo za to, vystavit ho v okně (výkladu) a pochlubit se s ním všem kolemjdoucím. Takový chléb byl většinou menší než klasické pečivo a byl upečen z lepších surovin. Šlo tedy v podstatě o luxusní pekařský výrobek.
            Důvodů, proč Francouzi začali tvar chleba protahovat, je celá řada. Je tu touha po křupavé kůrce a neochota pekařů nechat si diktovat ceny. S dlouhými šiškami chleba si také lépe poradila nová technologie - plynové trouby, které používaly tehdy moderní pekařské manufaktury. Je bageta inovací některého z oblíbených výrobků, či zcela nový produkt? Odpověď na tuto otázku historické prameny nenabízejí. Že se právě bageta stala jedním ze symbolů francouzské gastronomie, je to jediné, co se počítá.

           Všechny bagety jsou na povrchu zlatavé, mají křupavou kůrku a zdobí je šikmé zářezy, které při pečení pomáhají unikat přebytečnému vzduchu - i díky tomu je střídka krásně vláčná. Přesná definice ale neexistuje – jednotlivé druhy baget se liší velikostí a částečně i tvarem, pečou se podle různých receptů. Nejčastěji váží něco mezi 200 a 250 gramy, měří přibližně 70 centimetrů a na povrchu je zdobí pět zářezů. Nejlepší je bageta ihned po upečení, ideálně se tedy hodí ke snídani. Bagety se však nepečou pouze ráno, v některých pekařstvím dostanete čerstvou bagetu i oidpoledne, kolem čtvrté hodiny. Ta se hodí ke svačině nebo k večeři. Bageta nevydrží čerstvá více než čtyři hodiny. Ale pozor! Ve francouzštině slovo baguette neznamená jen oblíbený bílý chléb! Označuje i proutek, tyčinku nebo kouzelnickou hůlku! 

18. června 2015

Dernier Cri



Žhavou novinkou tohoto týdne je zpráva o opětovném objevu salmonely v kuřecím mase dováženém z Polska. Státní veterinární správa (SVS) oznámila v úterý, že tři tuny kuřecího masa dovezeného z Polska, které byly v prodeji na pultech řetězců Tesco a COOP, ale které prodávala i firma MP Krásno, obsahovaly bakterie salmonely. Přítomnost patogenních mikroorganismů potvrdily v závěru minulého týdne laboratorní testy státního veterinárního ústavu.  Datum spotřeby tohoto kuřecího masa bylo sice už prošlé (do 7. června), takže už by nemělo být na pultech, avšak podle veterinářů se může ještě stát, že ho někdo má doma v mrazničce. Proto je bezpodmínečně nutné zkontrolovat si mrazáky, jestli se tam něco podobného nevyskytuje.            
         Balíčky jsou označené jako Kuře bez drobů, sk. A, čerstvá drůbež (Kurczak schlodzony świeźy, Klasa A PN-A-86520, Kurča chladené, čerstvá hydina), číslo šarže je 3.6.2015 a datum spotřeby 7. června. Jako výrobce je uveden TWIST Sp. z o.o., 44-210 Rybnik, ul. Pod Lasem 79, Polsko. 

        Salmonela byla v polském kuřecím mase objevena už v dubnu, je to tedy v krátké době druhý případ. Střevní bakterie salmonely vyvolávají průjmové onemocnění - salmonelózu. Do organismu bakterie pronikají výhradně ústy a vylučují se stolicí, případně močí. K přenosu nákazy dochází potravinami nebo prostřednictvím nemytých rukou. Salmonely lze zničit dostatečným tepelným zpracováním potraviny. Pro silného a zdravého jedince nebývá onemocnění obvykle nebezpečné. Ohroženi mohou být starší či nemocní lidé a malé děti, hůře se totiž vyrovnávají s velkými ztrátami tekutin. 

17. června 2015

MŮJ TIP - Pivnice u sadu







Škroupovo náměstí 5, 130 00 Praha 3-Žižkov
Tel.: +420 222 727 072
E-mail.:  usadu@usadu.cz
www.usadu.cz
Otevřeno Ne-Po 08:00-02:00, Út-So 08:00-04:00


Z jídelního lístku:
Mexická ostrá polévka s kukuřicí, fazolkami a sýrem (45 Kč)
Cibulačka se sýrem a krutony (45 Kč)
Tlačenka světlá s cibulí (65 Kč)
Zavináče s cibulí (65 Kč)
Pečené papriky plněné balkánským sýrem, dresink (95 Kč)
Pečené grundle, citron (120 Kč)
Halušky se zelím a uzeným masem (135 Kč)
Pečená žebra po žebrácku, hořčice, křen (155 Kč)
Celé vepřové koleno pečené na černém pivu, hořčice, křen (195 Kč)
Plzeňský guláš s klobásou, cibulí a křenem, houskový knedlík (145 Kč)
Jehněčí kebab, jogurtový dresink (195 Kč)
Gnocchi s kuřecím masem a sýrovou omáčkou (145 Kč)
Brambory na pánvi se slaninou, cibulkou, balkánským sýrem a volským okem (135 Kč)
Kuřecí soté na kari se smetanou (125 Kč)
Menorquina – zmrzlinový dezert (65 Kč)
Jogurt s medem a vlašskými ořechy (65 Kč)


Upozornění: Na tuto hospodu mám dvě milé vzpomínky: jednak zde byla kdysi natočena jedna scéna do filmu Všechno nebo nic, k němuž jsem napsal scénář, a za druhé se v parčíku naproti odehrála 10. prosince 1988 první česká „posrpnová“ povolená demonstrace, na které promluvil Václav Havel. Dnes tu můžete posedět v létě u stolků na chodníku, pít zajímavá netypická piva a jíst zajímavé pokrmy. Ve všední dny otevřeno až skoro do rána!

14. června 2015

REFERENDUM

Hlasování v našem posledním vydání Referenda bylo velmi početné. Někteří z vás byli struční a odpovídali jedním slovem, jiní se však dosti rozpovídali. Tak jsme se například dozvěděli, že jahodovou zmrzlinu pouze z jahod, nikoli z prášku!  A vanilkovou pouze tehdy, obsahuje-li pravou vanilku. Skvělá vanilková prý bývala v cukrárně ve Staré Pace. Jahodová je prý nejlepší od Hagen-Dasz. Některým však chutná více sorbet. 

Výsledek je však jasný: zvítězila vanilková zmrzlina nad jahodovou!  


V referendech budeme pokračovat, další otázku můžete čekat jako vždy v pondělí, tedy 15. 6. 2015.

12. června 2015



Tentokrát bude Zápisník poněkud smutnější. Rád bych připomněl několik lidí, kteří v poslední době opustili tento svět.
         Jen několik měsíců před svými stými narozeninami zemřela americká kuchařka Marguerite Patten, která během 2. světové války učila v televizi Američanky vařit. Jejích kuchařských knížek se prodalo více než 17 milionů výtisků.
         V provensálské vesnici Mougins, kde měl mnoho let svou tříhvězdičkovou restauraci Moulin de Mougins, zemřel ve věku 85 let jeden z nejvýznamnějších francouzských kuchařů všech dob Roger Vergé, který spolu s Paulem Bocusem stál u zrodu nouvelle cousine, moderního stylu vaření, který znamenal velkou revoluci ve světové gastronomii. Mezi jeho žáky byl i českoamerický šéfkuchař Radek Černý. V Mougins nyní funguje mimo jiné také restaurace Paloma, která vlastní jednu hvězdu Michelin a jedním z jejích majitelů je Andrej Babiš.
         Kuchyni a svět vůbec opustil rovněž irský šéfkuchař a food-kritik Paolo Tullio (bylo mu 65 let), který pocházel z Itálie, ale proslavil se ve Velké Británii.
         Nekrology jsme si však mohli přečíst i o některých osobnostech, jež nepatřily přímo do gastronomického světa, avšak přece jen s ním měly obča něco společného.
         Velice jsem si vážil Ludvíka Vaculíka, jeho názory jsem téměř vždy hluboce respektoval a moc mě potěšilo, když v jednom ze svých posledních Posledních slov v Lidových novinách pochválil můj román Hřbitovní kvítí na smetaně, i když mu vadilo, že se tam moc píše o „páření“. O Vaculíkových labužnických preferencích toho vím velmi málo. Pamatuju si, že mi jednou vyprávěl, jak v dětství musel v rodném Brumově pást kozy a v nouzi pil kozí mléko, které mu však moc nechutnalo. Přesto pak po letech jednu ze svých knih (nazvanou Koza na trati) pokropil kozím mlékem a na její úspěch připil tímtéž. Vaculík se mi jednou zmínil také o tom, že jezdí do Velké nad Veličkou k řezníkovi jménem Jan Kružica, který vyrábí úžasné klobásy. Kvůli němu jsem se ve zmíněném řeznictví zastavil a klobásy si koupil. Byly opravdu dobré.
         Zemřel také francouzský herec Pierre Brice, který se proslavil rolí Vinetua v německém filmovém seriálu. Strávil jsem s tímto pozoruhodným mužem kdysi tři dny v Ostravě, když jsem s ním dělal interview pro jeden časopis. A při té příležitosti jsem s ním i večeřel, což byl důvod k hovoru o jídle. Tvrdil mi, že nejvíc ze všeho miluje obyčejné pa amb oli, jak to dělají na Mallorce. Tedy plátky bílého chleba opečeného nasucho na pánvi a potom potřené česnekem a rajčaty. Nakonec se to jen osolí, opepří a pokropí dobrým olivovým olejem.
Jeho přítel Karel Gott vzpomíná, že když s Bricem absolvovali šňůru vystoupení po Německu, vezl si Vinetou sebou krabici francouzských sýrů, které pak byly v hotelovém pokoji dost silně cítit. Brice se mi svěřil, že rád vaří, ale vždy jen pro sebe a svou rodinu. Na Googlu je jeho recept na zajímavou omáčku: čerstvé ústřice jemně rozsekal a smíchal s jejich šťávou, majonézou a rozmačkanými papričkami chilli.
         Ve čtvrtek večer zemřel americký kytarista, zpěvák a skladatel B.B. King, považovaný za krále blues. Zemřel v Las Vegas, kde v poslední době žil. Bylo mu 89 let. Během své téměř sedmdesátileté kariéry vydal více než padesát alb. Viděl jsel jsem ho jednou na vlastní oči (a slyšel na vlastní uši) – bylo to tuším v Lucerně. A vím, že roce 2000 hrál ve zlínském klubu Golem s Lubošem Andrštem. A kdysi jsem ho viděl v televizi, když hrál (a zpíval) s nějakými černochy písničku s názvem Jambalaya. Ta se mi moc líbila. Málokdo ví, že Jambalaya není dívčí jméno, nýbrž název tradičního kreolského pokrmu. V té písničce, kterou složil Hank Williams, se zpívá: „Jambalaya and a crawfish pie and a file' gumbo...“, což znamená, že dotyčnému zpěvákovi chutná Jambalaya stejně jako koláč z račího masa a polévka Gumbo, která se dělá z okry a další zeleniny, jakož i z masa. A pokud jde o Jambalayu, ta se také podobá polévce. Pravá cajunská Jambalaya se vaří z krevet, kuřecího masa, klobásek andouilletek, rýže a místní kreolské zeleniny (rajčat, cibule, česneku a celeru). 
         Zemřel také (bylo mu už 90 let) slavný anglický herec Christopher Lee, který hrál většinou záporné postavy, především upíry (například Dráculu) a vrahy. Autor bondovek Ian Fleming byl jeho bratranec a hrál s ním golf. Lee však hrál také Sherlocka Holmese, Rasputina a Sarumana v Pánu prstenů. Neplést si prosím s americkým známým šéfkuchařem Christopherem Lee (narozeným v roce 1975), který začínal u Daniela Bouluda a teď drží dvě hvězdy od Michelinu v restauraci Gilt v New Yorku. Mezi jeho nejslavnější recepty patří například „ožehnutý“ tuňák s kimči a cibulkovými plackami. Zesnulý herec se žádným receptem neproslavil. Ve svých rolích ovšem rád pil čerstvou krev. 
         Známý německý hudební skladatel a dirigent James Last zemřel v úterý ve věku 86 let. Po celém světě se prodalo více než 80 milionů jeho alb, z velké většiny šlo o orchestrálky. A pro nás je velice zajímavé, že v osmdesátých letech byly desky s Lastem nejčastěji hranou hudbou v evropských restauracích. Lastova nevtíravá hudba reprodukovaná ve střední intenzitě byla považována za ideální kulisu k dobrému jídlu.

11. června 2015

Dernier Cri



Žhavou novinkou je opět několik gastrofestivalů, konaných v následujících dnech. Tak například 5. července začne Street Food Festival na Nákladovém nádraží na Žižkově. V neobvyklém prostředí, donedávna nevyužitém, se předvedou profesionálové i amatéři v disciplíně zvané „pouliční jídlo“. Více na https://www.facebook.com/streetfoodfestival.

        V Brně se 30.6. (od 11:00-21:00) koná nejprve festiválek nazvaný Ibérica: přiváží dle pořadatelů „chuť Španělska a Latinské Ameriky“. Na Staré radnici proběhne také kulturní program. V Radnické ulici a jejím okolí (část Zelného trhu) se bude ochutnávat „to nejlepší ze španělské a latinskoamerické gastronomie“. Více na http://www.iberica.cz/.

        A Brno je tu potom ještě jednou! Ve dnech 16. 07. - 26. 07. (10:00-0:00) se zde koná festival nazvaný Jídlo zblízka, spojený s degustacemi vín a kuchařskými kurzy. Hlavními vystavovateli budou farmáři. Pořadatelé nabízejí „jedinečná tříchodová menu připravená výhradně z místních ingrediencí od nejlepších regionálních producentů“. V nabídce restaurací prý najdete čerstvé pstruhy z Moravského krasu, šťavnaté králičí, jehněčí, vepřové i hovězí maso z ekofarem na Valašsku a Vysočině nebo jihomoravskou zvěřinu a těšit se můžete i na využití čerstvých bylinek, sezónní zeleninu, borůvky, jahody, moruše i sluncem provoněné třešně od Kroměříže či meruňky z Břeclavska. Adresa výstaviště: Údolní 33. Více na http://www.jidlozblizka.cz/.

         Už 16. ročník festivalu nazvaného Festival národů Podyjí se koná na náměstí v Mikulově (Kapucínská 1.) ve dnech 17.7,-19.7. (každý den 17:00-01:00). Čekají vás ukázky etnických kuchyní a ochutnávky vín. Více na www.narodypodyji.cz.

10. června 2015

MŮJ - TIP U dvou koček







Uhelný trh 415/10, 110 00 Praha 1
Tel.: +420 224 229 982
E-mail: info@udvoukocek.cz
www.udvoukocek.cz
Otevřeno Po-Ne 11:00-23:00


Z jídelního lístku:
Hovězí vývar s játrovými knedlíčky (35 Kč)
Staročeská bramboračka (35 Kč)
Nakládaný hermelín (69 Kč)
Olomoucké syrečky, máslo, cibulka (88 Kč)
Smažený sýr, tatarská omáčka (88 Kč)
Hovězí vařené se zeleninou, vařené brambory (125 Kč)
Dvě vařená vejce s koprovou omáčkou, houskové knedlíky (85 Kč)
Svíčková na smetaně, houskové knedlíky (128 Kč)
Kančí guláš, špekové knedlíky (155 Kč)
Kančí kýta se šípkovou omáčkou, houskové knedlíky (199 Kč)
Pečená kachna, bílé a červené zelí, houskové i bramborové knedlíky (298 Kč)
Vepřové pečené koleno po selsku, hořčice křen (260 Kč)
Králík na česneku, bramborové knedlíky, špenát (298 Kč)
Jablečný štrůdl se šlehačkou a čokoládovou polevou (65 Kč)
Medovník (75 Kč)
Domácí skořicové lívanečky s borůvkovou pěnou a borůvkami (85 Kč)


Upozornění: 
Kdysi slavná restaurace (založena 1678!) prošla během posledních desetiletí mnoha spletitými (až dramatickými) situacemi, dnes se však, jak se zdá, stabilizovala a znovu získává někdejší přízeň. Soudě alespoň podle štamgastů, kteří se sem v hojné míře vracejí. Ti ovšem především kvůli kvalitnímu plzeňskému pivu. Komu vadí hra na tahací harmoniku, ať nechodí večer.

7. června 2015

REFERENDUM

Opět to bylo velmi zajímavé. Souboj mezi croissantem a slaným rohlíkem byl živě komentován. Nakonec se ukázalo, že česká tradice má přece jen silnější kořeny a pořád ještě vládne. I když někteří z hlasujících si posteskli, že sehnat dobrý slaný rohlík (čerstvý a nepředpečený) je den za dnem obtížnější.

V souboji mezi croissantem a slaným rohlíkem zvítězil s převahou rohlík! 


V referendech budeme pokračovat, další otázku můžete čekat jako vždy v pondělí, tedy 8. 6. 2015.

5. června 2015



Nedávno už jsem psal o popleteném názvosloví jídel. Avšak nestihl jsem zdaleka popsat vše, co se tohoto tématu týče. Takže pokračujme.
           Colman Andrews, šéfredaktor prestižního amerického gastronomického časopisu Saveur (který mimochodem začínal jako textař písní, podobně jako já), píše ve své knize Everything on the Table (Všechno na stole), že „nomenklatura pokrmů byla v posledních letech degenerována na změť nesmyslů, guláš zkomolené terminologie“. Na tom je jistě něco pravdy, přestože v každém jazyce jde o poněkud jinou míru a jiný způsob zkomolení. Čeština zatím ještě nedosáhla v tomto směru naprosté bizarnosti, avšak někdy už se přibližuje Andrewsovu názoru, především v názvosloví ryb a vodních živočichů.
           Nejpřísněji dodržují přesné názvosloví jídel Italové. Několikrát jsem zažil hádky mezi italskými labužníky, kteří se nemohli dohodnout na přesném názvu nějakého jídla nebo suroviny. Jedna taková hádka se týkala Soffritta. Domníval jsem se do té chvíle, že Soffritto je prostě základ pro omáčky, tedy směs zeleniny osmažené na oleji. Cibule, mrkev, celer, petržel, česnek apod. Tak jsem také Soffritto popsal ve své knize Labužníkův lexikon. Prostě jako základ pro přípravu dušených jídel. Dnes vím, že to není tak jednoduché. Několik italských kuchařů mi řeklo, že do Soffritta patří pouze olivový olej, cibule, řapíkatý celer a mrkev. Nic víc. Také Heston Blumenthal převzal tento názor. Všechno, co je navíc, to už není Soffritto. A zatímco většina světových kuchařů zalévá tento základ nějakým vývarem, Italové ho zásadně zalévají pouze vínem! Teprve pak na základ položí maso a dusí velmi zvolna – i několik hodin.
          Italové mají zásadní odpor proti radikálním změnám. Když se některého italského kuchaře zeptáte, proč něco dělá zrovna takhle, udiveně vám odpoví: „Protože takhle se to dělá!“
          Největší spory však Italové vedou kvůli názvům těstovin.
          Těstoviny zvané Tagliatelle prý vymyslel v roce 1487 italský kuchař jménem Zafirano a poprvé byly servírovány na svatební hostině jeho zaměstnavatelky Lucrezie d´Este, která se vdávala za Annibale Bentivoglia, syna boloňského knížete Giovanniho II. Nevěsta Lucrezia nosila nádherný účes z kudrnatých blonďatých vlasů a Zafirano byl prý tou krásou inspirován. 
           Potud legenda. Jenže legendám se moc věřit nedá. Známe stokrát omílanou legendu o tom, že těstoviny přivezl do Itálie Marco Polo z Číny v roce 1295, ale známe rovněž jinou legendu, že první nudle byly vyrobeny v Janově už v roce 1279. Tyto nudle se prý velmi podobaly Zafiranovým, avšak jmenovaly se tenkrát jinak - Fermentini. 
            Název, který zvolil Zafirano, vychází ze slova „tagliato“, což znamená něco jako „rozkrájený“. Kdežto název Fermentini vycházel nesporně ze slova „fermento“, což znamená kynutí. Spíše bych řekl, že blíže k nudlím má to první slovo. Znám totiž taky říčku Tagliamento, tenkou bleděmodrou nudli klikatící se kolem města Udine, jejíž úzký proud se  v létě houževnatě zařezává do písku a oblázků ve vyschlém korytu. Jezdil jsem často kolem oné říčky a než jsem poznal ty nudle, připomínala mi stužku v dívčích vlasech.
           Podobných těstovin pod různými názvy ovšem najdete na italských jídelních lístcích spoustu. Odborné encyklopedie svorně tvrdí, že Tagliatelle mohou být i špenátové, avšak my si budeme všímat jen těch žlutých, vaječných. Ty prý mají být široké 4,3 až 5,8 milimetrů. Jenže v kategorii vaječných nudlí najdeme mnoho podobných, jen o něco užší (3,5 milimetrů) jsou například Trenette. A ještě užší (přesně 3 milimetry) jsou Taglierini. Na druhé straně mnohem širší (6 až 7,3 milimetrů) jsou Fresine – a ještě širší (11-15 milimetrů) jsou Pappardelle. Nejčastěji si ovšem Tagliatelle spletete s nudlemi zvanými Fettucine, jež jsou široké 8 až 10 milimetrů. Stejný rozměr však mívají také Faresine! A tlusté nudle (o šířce 4 milimetry) se jmenují Trocchi. 
           Kam v Itálii přijdete, tam budou nudlím říkat po svém. S názvem Tagliatelle se setkáte pravděpodobně v kraji Emilia-Romagna. Ale ani za to se nemůžu stoprocentně zaručit. Jenže pozor! V hospůdkách kolem Parmy můžete pod tímto názvem dostat úplně jiné nudle – z kaštanové mouky! 
           Už dávno jsem rezignoval na správné označení těstovin při objednávce v Itálii. Spoléhám na slovo „pasta“, které zahrnuje všechny možné druhy. 
           Pasta seca, tedy suché těstoviny, však mohou být prezentovány v mnoha značkách a často ve velmi rozdílné kvalitě.
           Mezi nejlepší značky těstovin jsou italskými gurmet-kritiky řazeny zejména Martelli, Rummo, De Cecco, Pasto dello Scugnizzo, La Molisana, Delverde, Barilla, Agnesi, Cipriani, Rustichella d´Abruzzo, Sapori di Casa, La Pasta di Aldo a Ivana Maroni.
           Pasta fresca jsou těstoviny čerstvé, které se vaří mnohem kratší dobu.

4. června 2015

Dernier Cri



Žhavou pražskou novinkou tohoto týdne je boj o farmářská tržiště. Mnoho let trvalo, než si veřejnost zvykla na tuto novou prezentaci kvalitních a čerstvých potravin, prodávaných často přímo chovateli, pěstiteli a výrobci. Některá tržiště (jako například Náplavka, Jiřák a Karlín) si získala opravdu velkou popularitu a byla obrovským přínosem do pražské nabídky. Nyní však se zastupitelé městských částí začali domnívat, že mohou na těchto trzích vydělat víc, než doposud. A začínají přesunovat, vyhlašovat výběrová řízení a komplikovat situaci. Zkušení otganizátoři (jako například Jiří a Šárka Sedláčkovi) jsou donuceni bojovat o svá stanoviště. Přitom právě tito zkušení organizátoři popularitu farmářských trhů způsobili, oni po mnoha letech vyzkoušeli všechny možnosti, našli poctivé prodejce a ideální místa. Každá změna přinese s určitostí pokles kvality. Přijdou nová organizátoři, kterým půjde pouze o zisk a z neznalosti budou dávat prostor i prodejcům, jejichž zboží nemá „farmářskou“ úroveň. Jedním z dílčích problémů je rovněž snaha o přesunutí tržiště Náplavka. Zatím fungovalo pět let velmi úspěšně poblíž Palackého mostu. Úřady je však chtějí přesunout do menší a odlehlejší části náplavky, případně až za železniční most. Od roku 2015 má farmářské tržiště u Palacého mostu ustoupit jiným akcím, ačkoliv slouží veřejnosti už pět let a postupně se stalo místem, kam chodí ráda celá Praha. Odsun trhu do zadní a úzké části náplavky v důsledku zhorší dosavadní trh a podmínky i pro nás, návštěvníky trhu. Vznikla tedy petice (www.petice-naplavka.cz), která žádá zachování dosavadního místa. Odsunem do menších a užších míst by se určitě zmenšil počet farmářů, kteří jsou na Náplavku zvyklí jezdit. Farmářský trh se zde koná pouze v sobotu od 8:00–16:00 a proto nebrání dalšímu libovolnému využití tohoto místa v jinou dobu a jiné dny. Nové akce se rovněž nemusí nutně konat právě v sobotu namísto trhů, ale mohou se konat také v jiné dny nebo na jiných, dnes volných místech náplavky. Společnost Archetyp provizorně přesunuje tržiště do prostor Výstaviště, hned za hlavní bránou. Už v tuto sobotu 6.6. od 8:00 do 14:00 se zde bude prodávat především čerstvá zelenina - právě dozrávají různé druhy jahod, k mání budou i rané třešně nebo český chřest, také výborné sýry, jogurty, tvaroh, máslo, žitný chléb či celozrnné pečivo, vyzrálé hovězí nebo kvalitní zvěřinové uzeniny a spousty dalších dobrot. 


3. června 2015

MŮJ TIP - Le Procope







Le Procope
13 rue de l’Ancienne Comédie, 75006 Paris 
Tel.: +33 0140 467 900 
www.procope.com
Otevřeno Po-Pá 11:45-01:00, So-Ne 11:45-01:00


Z jídelního lístku:
Tradiční cibulová polévka (8,70 €)
Šest bretaňských ústřic Cadoret (11,40 €)
Šest velkých mušlí Palourdes (12,00 €) 
Šest mušlí Amandes (4,80 €) 
Šedé krevety (8,10 €) 
Velká porce langustýnek (26,50 €) 
Kachní paštika Richelieu (14,00 €) 
Kachní játra Foie-gras opečená a podávaná na toastu (20,90 €) 
Dvanáct šneků po burgundsku (18,40 €) 
Kohout na víně Ivre de Juliénas (25,80 €) 
Telecí hlava Tête de veau podle receptu z roku 1686 (27,70 €) 
Lososové Pavé d´Écosse Label Rouge, anglické brambory (24,00 €)  
Smažená hovězí líčka s dušenou karotkou na koriandru (21,50 €) 
Crème brulée na tahitské vanilce (9,00 €) 
Crêpes flambées na likéru Grand Marnier (11,70 €) 
Domácí zmrzlina Le Procope podle receptu z roku 1686 (10,20 €) 


Upozornění: Tentokrát jsme v Paříži – a hned v jedné z nejstarších restaurací vůbec, založené už v roce 1686! Sedávali zde Beaumarchais, Voltaire i sám Napoleon. Úžasná atmosféra. Procopa najdete kousek od náměstí Odeon a bulváru Saint-Germain. Můžete také sedět na terásce na opačné straně restaurace, v úzké uličce Cours du commerce Saint-André. Na jídelním lístku jsou pokrmy připravené podle receptů z doby založení podniku, hlavně telecí hlava a legendární zmrzliny. Nelekejte se cen, takhle draho je teď v Paříži všude, Procope je řazeno spíše mezi levnější.